Światowy Dzień Wcześniaka

16 listopad 2020

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To święto malutkich, ale jakże silnych Bohaterów, którzy każdego dnia walczą z przeciwnościami losu. Walczą o własne zdrowie.

Co roku 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Ci mali bohaterowie w ciągu pierwszych tygodni i miesięcy przeżywają więcej niż niejeden dorosły człowiek w ciągu swojego całego życia. Na świecie co 10 dziecko jest urodzone za wcześnie.

Fioletowe stopy

Wcześniak to noworodek urodzony przed 37 tygodniem ciąży. Wyróżnia się trzy grupy wcześniactwa:

  1. Ekstremalnie skrajne wcześniactwo, kiedy dziecko rodzi się od 23. Do 27 tygodnia ciąży, są to dzieciaczki na granicy przeżywalności, ze skrajnie małą masą urodzeniową, około 500 g.
  2. Skrajne wcześniaki to Maleństwa urodzone po 28. A przed 31. Tygodniem ciąży. Te dzieci mają większą szansę na przeżycie, jednak często żyją z powikłaniami wcześniactwa.
  3. Średnie wcześniaki rodzą się po 32 tygodniu ciąży do 37 tygodnia. Mają one największe szanse na przeżycie i normalne funkcjonowanie bez następstw wcześniactwa. Często po wyjściu ze szpitala funkcjonują normalnie jak donoszone noworodki.

Przyczyn porodów przedwczesnych, a zatem i wcześniactwa, jest wiele. Dzielimy je na zależne i niezależne od matki. Do przyczyn zależnych od matki należy m. in. Wiek mamy poniżej 17 lub powyżej 35 roku życia, stres, używki lub przebyte choroby w ciąży. Niezależnie od mamy może dojść do porodu przedwczesnego np. przy niewydolności szyjki macicy, przedwczesnym odklejeniu się łożyska lub przedwczesnym odpłynięciu płynu owodniowego.

Bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie się KONIECZNIE do szpitala o III stopniu referencyjności.

Dlaczego jest to takie ważne? W tych szpitalach znajdziecie specjalistyczny sprzęt i personel medyczny. Jeśli pomoc wcześniakowi będzie udzielona bardzo szybko, ma on duże szanse na przeżycie i normalne funkcjonowanie. W sytuacjach, gdy poród przedwczesny nastąpi w szpitalu o niższym stopniu referencyjności, np. w szpitalu powiatowym, noworodek transportowany jest ambulansem do szpitala o III stopniu referencyjności.

W krajach wysoko rozwiniętych Wcześniaki mają największe szanse na normalne życie. Specjalistyczny sprzęt pomaga medykom w utrzymaniu Maleństw przy życiu. Serce pęka na widok dzieciaczków w inkubatorach, z mnóstwem przewodów, kabli i rurek wokół siebie. Trzeba się czasem dobrze przyjrzeć, by między kabelkami dojrzeć malutkiego, ale bardzo silnego Człowieka.

Na oddziałach neonatologicznych pracuje bardzo dobrze wyszkolony personel- lekarze neonatolodzy, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci oraz inni lekarze specjaliści. Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim, którzy wkładają niesamowitą pracę w rozwój każdego Maluszka. Nie zapominajmy również o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy, której logo znajdziemy niemalże na każdym specjalistycznym sprzęcie.

Logo Światowego Dnia Wcześniaka

Często konsekwencje wcześniejszego przyjścia na świat towarzyszą im przez całe życie. Wcześniak na całe życie pozostaje wcześniakiem. Już we wczesnym dzieciństwie konieczne są wizyty u lekarzy specjalistów, np. kardiologów lub neurologów. Choroby serca, oczu lub choroby neurologiczne często pozostają z nimi całe życie. Za tymi silnymi Maluszkami stoją jeszcze silniejsi Rodzice. W nikim innym nie mieści się tyle cierpliwości, siły i nadziei. Mnóstwo wylanych łez, modlitw i wycieczek do szpitala. To święto jest też ich świętem.

Wszystkim Maluszkom urodzonym za wcześnie i ich Rodzicom życzę przede wszystkim zdrowia i dużo optymizmu. Niech nadzieja i siła Was nie opuszcza.

Jesteście niesamowici!

#littleheroes