Dolegliwości wczesnej ciąży
15 lipiec 2021Ciąża kojarzy się ludziom z pięknym, wręcz błogosławionym, stanem. Każda kobieta będąca kiedykolwiek w ciąży popatrzyłaby na takie osoby z politowaniem, przypominając sobie początki tego stanu. Cóż może być pięknego w ciągłej senności i bolących piersiach, już nie mówiąc o mdłościach i wymiotach.
Ciąża to cudowny stan… ale dopiero po 14 tygodniu i to też w większości przypadków.
Pierwszy trymestr daje kobiecie w kość za sprawą rosnących poziomów hormonów ciążowych- progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej, czyli b-HCG. Dzięki temu ostatniemu hormonowi kobieta może ujrzeć na teście ciążowym dwie kreski. Niestety ten sam hormon nie daje cieszyć się początkami ciąży.
Objawy nie zaczynają się od razu po ujrzeniu dodatniego testu. Nasilają się wraz z rosnącym poziomem B-Hcg. Ten hormon prawidłowo podwaja swoją wartość co drugi dzień. Najwyższe wartości osiąga około 10-12 tygodnia ciąży, potem jego poziom spada. Ale od początku.
Z czym musi zmierzyć się przyszła Mamusia niedługo po informacji, że jest w ciąży?
Mdłości i wymioty
Objaw towarzyszący większości kobiet. Może pojawiać się w każdej porze dnia. To tylko utarte w społeczeństwie stwierdzenie, że mdłości występują rano. Mogą być wywołane innym ciążowym sygnałem- wyczuleniem na smaki, zapach i widok. Bardzo często kobiety otwierając lodówkę, nie dają rady ustać przy niej dłużej niż sekundę, bo mieszanka zapachów jest nieprzyjemna i generuje mdłości.
Jak sobie z nimi radzić?- najlepszym wyjściem jest imbir. Możesz zrobić herbatę z imbirem lub ssać kawałek imbiru. Inna bardzo ważna sprawa- rano nie wstawaj z łóżka głodna. Idealną opcją byłaby jedna kanapka czekająca na Ciebie rano na szafce nocnej. Po nocnym odpoczynku organizm reaguje mdłościami na nagły spadek cukru we krwi. Nie dopuść, by Twój żołądek był pusty. Jedz często a mniejsze porcje.
Senność
Twój organizm zwalnia tempo za sprawą progesteronu. To celowy zabieg, żeby przyszła Mamusia nie przeciążała się za bardzo. Nawet jeśli kobieta nie zwalnia tempa, to i tak w którymś momencie padnie z wykończenia. Możesz czuć się przez cały dzień zmęczona. Wieczorem nie będziesz w stanie doczekać 22. Jeśli już masz dzieci, to bądź przygotowana na to, że będziesz chodziła wcześniej spać niż Twoje dzieci. Żadna kawa nie pomoże na tę senność. Musisz się z nią po prostu pogodzić i dostosować do niej swój plan dnia uwzględniając kilka drzemek. Czasem zmęczenie lub mała ilość świeżego powietrza skutkować może zawrotami głowy lub w skrajnych przypadkach omdleniami.
Zmiana preferencji kulinarnych
Paliłaś papierosy przed ciążą? Z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz już miała na nie ochoty. Lubiłaś kawę a teraz smakuje ziemią? Nie przejmuj się, to wszystko normalne. Twój organizm daje Ci znak, że akurat takie rzeczy powinnaś ograniczyć w ciążowej diecie. Jeśli chodzi o kawę- nie jest ona zabroniona w ciąży. Jedynie zaleca się ograniczenie kofeiny. Jedna kawa dziennie nie zaszkodzi.
Częste oddawanie moczu
Mimo tego, że Dzidziuś jest jeszcze malutki a macica nie uciska na pęcherz możesz zauważyć, że wizyty w toalecie są częstsze niż przed ciążą. Dzieje się tak z powodu zwiększonej produkcji moczu w nerkach. Pomagaj im pijąc przynajmniej 2 litry wody dziennie. Zadbasz dzięki temu o Wasze nawodnienie.
Zaparcia
Jedna z największych zmor kobiet ciężarnych. Jelita rozleniwiają się na skutek działania wcześniej wymienionego progesteronu. Spowolnienie perystaltyki skutkuje rzadszymi wypróżnieniami, a te mogą prowadzić o powstania żylaków odbytu, potocznie nazywanych hemoroidami. Pojawiać się może świąd i ból podczas wypróżniania.
Co mam robić? Powtórzę się-pij dużo wody. Dodatkowo jedz produkty bogate w błonnik, np. warzywa i owoce. Obserwuj sama swój organizm, by poznać co działa na Twoje jelita dobrze a co spowalnia ich pracę. Często ciężkie, tłuste, smażone potrawy spowalniają perystaltykę i zwiększają ryzyko zaparć. Jeśli jednak te sposoby nie będą działać możesz w aptece kupić laktulozę. Ma ona działanie delikatnie przeczyszczające. Zadbaj o regularność wypróżnień by zapobiec hemoroidom. Jeśli jednak żylaki się pojawią możesz kupić specjalne czopki na hemeroidy w aptece.
W aptece zawsze pamiętaj o tym, żeby wspomnieć, że potrzebujesz leku dla kobiety ciężarnej! Bardzo mała ilość leków może być stosowana bezpiecznie w ciąży.
Bolesność, tkliwość piersi
Powiększające się gruczoły piersiowe mogą być bardzo wrażliwe na dotyk. Ból może sprawić zakładanie biustonosza lub leżenie na brzuchu. Czasem piersi mogą boleć bez konkretnej przyczyny. Możesz kłaść na nie zimne okłady, delikatnie masować lub po prostu poluzować biustonosz lub zdjąć go całkiem.
Nerwowość, drażliwość
Huśtawka hormonalna na początku ciąży przypomina tę, która występowała przed okresem, czyli tzw. PMS. Irytować może Cię wszystko. Uczul na to swojego Partnera, by uzbroił się w cierpliwość. Na pocieszenie powiem, że nie każda kobieta jest nerwowa. Część kobiet na początku ciąży jest potulna i przeszczęśliwa. O ile oczywiście nie doskwierają jej inne wyżej wymienione objawy.
Jak już zdążyliście zauważyć początek ciąży wcale nie jest ,,błogosławiony”. Większość objawów ustępuje po 14 tygodniu ciąży, kiedy zaczyna się tzw. złoty okres ciąży, czyli II trymestr. Niestety jednak przez te kilka tygodni kobieta może sporo przecierpieć.
Jednak wszystko wynagradzają niespodziewane kopniaki na początku II trymestru.