USG I trymestru
24 sierpień 2021Prawidłowa ciąża wymaga jedynie 3 badań USG: genetycznego, połówkowego i USG III trymestru. Nic nowego nie odkryjemy podczas dodatkowych badań USG. W ciąży powikłanej częstsze USG są wymagane, by kontrolować nieprawidłowości, np. nieprawidłowe przepływy krwi w łożysku.
Nie licząc USG potwierdzającego ciążę, badanie ultrasonograficzne między 11+0 (czyli skończonym 11 tygodniem ciąży) a 13+6 (czyli przed skończeniem 14 tygodnia) jest pierwszym najważniejszym badaniem USG w ciąży. Przeważnie wykonywane jest sondą przezbrzuszną, natomiast przy nieodpowiednim ułożeniu dziecka możliwa będzie konieczność użycia sondy przezpochwowej. Bądź na to przygotowana. Jak do każdego USG wykonywanego drogą przezbrzuszną napełnij pęcherz moczowy by maksymalnie zwiększyć szanse na dobre warunki!
Co jest sprawdzane i dlaczego USG I trymestru jest tak ważne?
1. Termin porodu
Pierwsze USG pomaga w dokładniejszym ustaleniu przewidywanego terminu porodu, jeśli miałaś nieregularne miesiączki. Określa się go na podstawie pomiaru CRL, czyli długości od głowy do pupy płodu. Ważne jest by wykonać go w ściśle określonym czasie, czyli między 11+0 a 13+6 tygodniu. Długość CRL wynosi w tym okresie od 45mm do 84 mm.
2. Ocena anatomii płodu
Łatwo wykryć lub wykluczyć niektóre wady.
Proszę przykład: po 12 tygodniu ciąży łatwo zdiagnozować przepuklinę pępkową. Wcześniej nie jest możliwe jednoznaczne jej wykrycie, ponieważ do tego czasu jest ona fizjologiczna.
Ocena budowy organizmu jest bardzo wstępna, ponieważ nie wszystkie organy są dobrze widoczne. Dokładnej oceny budowy ciała dziecka dokonuje się w USG II trymestru. Czasem możliwe jest poznanie płci na tym etapie, jednak nie przywiązuj się do tej wiadomości. Na tym etapie nie jest ona aż tak widoczna, by mieć co do tego 100% pewności.
3. Ocena ryzyka chromosomalnych wad płodu
Ocena ryzyka opiera się na podstawie wieku pacjentki oraz markerów USG, czyli wielkości przezierności karkowej(NT), obecności kości nosowej oraz przepływu krwi w sercu.
Zwiększona ilość płynu w okolicy karku lub brak widocznej kości nosowej może wskazywać na zwiększone ryzyko nieprawidłowości chromosomalnych u płodu. Jest to najważniejszy punkt USG genetycznego, ponieważ jest to czas w rozwoju dziecka, kiedy można z największym prawdopodobieństwem określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych. W dalszych etapach ciąży żaden marker nie jest tak czuły jak przezierność karkowa, obecność kości nosowej oraz przepływ krwi przez zastawki w sercu. Samo badanie USG w I trymestrze wykrywa 80% wad chromosomalnych, czyli zespołu Downa, zespołu Patau czy zespołu Edwardsa.
Do badania USG w I trymestrze możemy dołożyć badanie krwi. Skojarzenie badania USG, wieku ciężarnej i wyników badań laboratoryjnych wykrywa około 90% zaburzeń chromosomalnych.