Wyprawka połogowa

19 październik 2021

Poród zbliża się wielkimi krokami a Ty nie masz listy zakupów i kompletnie nie wiesz czego potrzebujesz dla siebie w nowej roli? Spieszę z pomocą!

Wyprawka dla przyszłej Mamy

  • Koszule do karmienia piersią - 2-3 sztuki rozpinanych do karmienia koszul w zupełności powinno wystarczyć. Potrzebujesz ich głównie do szpitala. W domu być może będziesz wolała spać w zwykłej piżamie. Lepiej nie kupuj ich przez Internet. Przymierz i sprawdź jaki rozmiar pomieści ciążowy brzuszek i zmieniający setki razy rozmiar biust.
  • Biustonosz do karmienia piersią -bardzo podobne do staników sportowych, jednak mają specjalne rozpięcie na ramiączku, które ułatwia przystawienie do piersi Maluszka. 2-3 sztuki powinny wystarczyć. Zawsze możesz dokupić ;) Podobnie jak z koszulami-lepiej przymierzyć wcześniej.

    Wyprawka połogowa

  • Podpaski połogowe -nie zwykłe podpaski, których używa się podczas okresu, ale typowe wkładki poporodowe. Różnią się rozmiarem i chłonnością. 3-4 opakowania powinny starczyć na początek połogu. Potem możesz zmienić na zwykłe podpaski. Ze swojej strony polecam podpaski z firmy Cannpol bądź Bella. Te drugie mają w sobie zdecydowanie mniej substancji chemicznych, dzięki czemu nie zaburzają testu, który wykonuje się przy podejrzeniu odpływania płynu owodniowego.
  • Podkłady higieniczne- najlepiej rozmiar 90x60 lub podobny. Podczas snu nie będziesz bała się, że wkładka przecieknie a Ty pobrudzisz łóżko. Przyda się głównie na początku połogu, czyli m. in. w szpitalu. Możesz je wykorzystywać także przy przewijaniu Bobasa. Wystarczy Ci około 10 sztuk.
  • Majtki siateczkowe- SIATECZKOWE! Tak, piszę to drukowanymi literami. Nie utrudniajcie sobie życia. Milion razy widziałam jak kobieta bezpośrednio po porodzie próbuje założyć flizelinowe(tak, taki materiał jakim przykrywa się ogródek). Za każdym razem efekt jest taki, że są porwane, wpijają się w ciało a podczas snu są strasznie niewygodne. Nie róbcie sobie tego. Szukajcie majtek z rozciągliwej siatki a jeden kłopot z głowy będziecie miały mniej. Świetne majtki ma firma Cannpol i polecam je Wam całym serduszkiem! Wystarczy Wam 5-6 par bo spokojnie można je prać ;) Dobrą alternatywą dla majtek siateczkowych są bawełniane slipki męskie :)

    Majtki siateczkowe

  • Wkładki laktacyjne- przepełnione piersi często przeciekają. Pokarm może sam wyciekać również w sytuacji gdy usłyszysz płacz jakiegoś dziecka w telewizji lub pomyślisz o swoim dziecku! Tak to możliwe! Aby zapobiegać przemoczeniu koszulki lub biustonosza noś wkładki laktacyjne i wymieniaj je dosyć często jeśli stają się one szybko wilgotne. Rynek jest bogaty w różne typy wkładek. Możecie nawet kupić a'la koronkowe. Początkowo możecie kupić 1-2 paczki. Zawsze można dokupić.
  • Lanolina do smarowania brodawek- zdarza się często, że dziecko zbyt płytko złapie do buzi brodawkę i zamiast ssać to kąsa. Brodawki w efekcie pękają, krwawią i potwornie bolą (są jedną z najlepiej unerwionych części ciała). By ulżyć sobie w bólu polecam smarować je swoim mlekiem lub lanoliną, by zmniejszyć uczucie pieczenia.
  • Poduszka do karmienia piersią- bardzo ułatwia ułożenie i ustabilizowanie dziecka do karmienia.
  • Laktator- bardzo polecam kupić na wszelki wypadek używany elektryczny. Jeśli decydujesz się na karmienie piersią będzie Ci on potrzebny w sytuacjach awaryjnych, czyli np. podczas nawału, gdy Twój Maluszek nie będzie w stanie zjeść takiej ilości mleka jaką Twoje piersi wyprodukują. Wtedy zjawia się laktator-cały na biało. Da Ci on możliwość odciągnięcia pokarmu, którego nadmiar będzie sprawiał Ci ogromny ból.

    ALE ODCIĄGNIJ WTEDY DO UCZUCIA ULGI, A NIE DO OSTATNIEJ KROPLI!

  • ,,Wspomagacze laktacji"- możesz, ale nie musisz ich kupować. Równie dobrze możesz wypić słynną bawarkę lub piwo bezalkoholowe. Efekt podobny ;)
  • Octenisept- przyda Ci się do odkażenia rany po cięciu cesarskim lub rany krocza po pęknięciu/nacięciu krocza. Zawsze dobrze sprawdza się w domowej apteczce. Czasem polecany jest do pielęgnacji kikuta pępowinowego u noworodków.
  • Leki przeciwbólowe na bazie Paracetamolu- inne leki przeciwbólowe przenikają do mleka, więc Maluszek niepotrzebnie dostaje substancje chemiczne. Po co mi leki przeciwbólowe?-pomyślicie. Pierwsze 2 tygodnie po porodzie podczas karmienia piersią możesz odczuwać ból podbrzusza jak podczas okresu. Dzieje się tak, że karmienie piersią wyzwala w organizmie oksytocynę- tę samą, która odpowiada za skurcze podczas porodu. Ten ból podczas karmienia jest niczym innym jak skurczami z obkurczania macicy. Polecam brać regularnie co 6 godzin po 500 mg Paracetamolu, by być ciągle zabezpieczonym przeciwbólowo. Nie bój się przyjmować leku i pamiętaj, że łatwiej okiełznać go kiedy weźmiesz lek na samym początku bólu.